MHSAA announces first-round playoff games

Football Frenzy
generic MHSAA_83091

The Michigan High School Athletic Association has announced which teams will meet in the first round of the high school football playoffs.

Be sure to watch WOOD TV’s Football Frenzy coverage on Friday.

Here is a look at West Michigan teams’ matchups:

Division 1 – Region 1 – District 1

Grand Ledge (5-4) at Rockford (9-0)

Traverse City West (6-3) at Grandville (6-3)

Division 2 – Region 1 – District 2

Byron Center (7-2) at Caledonia (8-1)

Mona Shores (7-2) at FH Central (8-1)

Division 2 – Region 2 – District 1

Dexter (5-4) at BC Lakeview (6-3)

Jackson (5-4) at Portage Central (7-2)

Division 3 – Region 1 – District 1

Ionia (5-4) at DeWitt (8-1)

Region 1 – District 2

Lowell (4-5) at Muskegon (8-1)

Coopersville (6-3) at Cedar Springs (7-2)

Region 2 – District 1

Zeeland East (5-4) at Stevensville Lakeshore (6-3)

St. Joseph (5-4) at Zeeland West (6-2)

Region 2 – District 2

Richland Gull Lake (5-4) at BC Harper Creek (6-3)

Mattawan (4-5) at Parma Western (6-3)

Division 4 – Region 1 – District 1

Fruitport (4-5) at Cadillac (7-2)

Whitehall (7-2) at Sparta (7-2)

Region 1 – District 2

FH Eastern (5-4) at Unity Christian (9-0)

Spring Lake (6-3) at GR Christian (6-3)

Region 2 – District 1

Charlotte (6-3) at Hastings (8-1)

GR South Christian (6-3) at Plainwell (6-3)

Region 2 – District 2

Paw Paw (5-4) at Edwardsburg (9-0)

Three Rivers (5-4) at Vicksburg (8-1)

Division 5 – Region 2 – District 1

Grant (4-5) at Howard City Tri County (8-1)

Big Rapids (5-4) at Muskegon Oakridge (7-2)

Region 2 – District 2

Belding (5-4) at GR Catholic Central (9-0)

Comstock Park (9-0) at GR West Catholic (8-1)

Region 3 – District 1

Parchment (6-3) at Berrien Springs (9-0)

South Haven (6-3) at Kalamazoo Hackett Catholic Prep (6-3)

Region 3 – District 2

Hopkins (5-4) at Portland (7-2)

Division 6 – Region 2 – District 1

Manistee (5-4) at Reed City (8-1)

Central Montcalm (5-4) at Montague (6-3)

Region 3 – District 1

Watervliet (5-4) at Constantine (9-0)

Division 7 – Region 2 – District 1

Ithaca (6-3) at Pewamo-Westphalia (9-0)

Region 3 – District 1

Delton Kellogg (5-3) at Muskegon Catholic Central (8-1)

North Muskegon (4-5) at Ravenna (6-3)

Division 8 – Region 1 – District 2

White Cloud (4-5) at Carson City-Crystal (8-1)

Holton (5-4) at Muskegon Heights (5-4)

Region 3 – District 1

Decatur (4-5) at White Pigeon (8-1)

Saugatuck (5-4) at Cassopolis (5-4)

Region 3 – District 2

Centreville (7-2) at Addison (8-1)

8-Man Division 1

Region 3 – Tekonsha (7-2) at Martin (9-0)

Lawrence (7-2) at Mendon (7-2)

8-Man Division 2

Colon (8-1) at Portland St. Patrick (9-0)

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

NBA Stats

Know something newsworthy? Report It!