ArtPrize Nine: The Jurors’ Shortlist

News

Viewing this article on the WOOD TV8 news app? Tap here to view the full list of entries.


GRAND RAPIDS, Mich. (WOOD) – With more than 1,300 entries and just 19 days of ArtPrize Nine, it’s nearly impossible to see all that this year’s competition has to offer.

That’s why ArtPrize and WOOD TV8 turned to a panel of experienced art critics for their top picks. The jurors for the following categories include:

  • Installation: Anila Quayyum Agha, associate professor of drawing at Herron School of Art in Indianapolis
  • Time-Based: Scott Stulen, director and president of the Philbrook Museum of Art in Tulsa, Okla.
  • Outstanding Venue: Larry Ossei-Mensah, independent curator in New York and Co-Founder of ARTNOIR
  • Three-Dimensional: Rachel Adams, senior curator of exhibitions for the University at Buffalo Art Galleries
  • Two-Dimensional: Miranda Lash, curator of contemporary art at the Speed Art Museum in Louisville

>>PDF MAP: ArtPrize Juried Awards Shortlist entries


Category: Installation 

Canceled Edition by Pippen Frisbie Calder

Location: Urban Institute for Contemporary Arts (UICA), 2 Fulton St. West

Display hours: Monday & Tuesday: 5 p.m. – 8 p.m.; Wednesday & Thursday: 12 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Enmesh by Leroi DeRubertis

Location: Grand Rapids Art Museum, 101 Monroe Center

Display hours: Monday – Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Two-way Protocols by Zane Miller

Location: The Fed Galleries @ KCAD, Kendall College of Art and Design, 17 Pearl St. NW

Display hours: Monday: 5 p.m. – 8 p.m.; Tuesday – Thursday: 11 a.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Society of 23’s Locker Dressing Room by Jeffrey Augustine Songco

Location:The city water building by the Richard App Gallery, 1101 Monroe Ave. NW

Display hours: Monday – Wednesday: 12 p.m. – 8 p.m.; Thursday – Saturday: 12 p.m. – 9 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Bushcraft… Radical Stimulus by Jessica Wildman

Location: Grand Rapids Art Museum, 101 Monroe Center

Display hours: Monday – Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Category: Time-Based

Go-Rilla Means War by Crystal Z Campbell

Location: Cultura Collective at Rumsey Street, 333 Rumsey St. SW 

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Red Dirt Rug Monument by Rena Detrixhe

Location: Western Michigan University – Grand Rapids, 200 Ionia Ave. SW

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 5 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


The Heartside Community Meal by Seitu Jones

Location: Urban Institute for Contemporary Arts (UICA), 2 Fulton St. West

Display hours: Monday & Tuesday: 5 p.m. – 8 p.m.; Wednesday & Thursday: 12 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Remission by Paul Kaiser and John Charter

Location:The city water building by the Richard App Gallery, 1101 Monroe Ave. NW

Display hours: Monday – Wednesday: 12 p.m. – 8 p.m.; Thursday – Saturday: 12 p.m. – 9 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Searching by Le’Andra LeSeur

Location: The Fed Galleries @ KCAD, Kendall College of Art and Design, 17 Pearl St. NW

Display hours: Monday: 5 p.m. – 8 p.m.; Tuesday – Thursday: 11 a.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Category: Outstanding Venue

Monroe Community Church

There are 13 entries at this venue for ArtPrize Nine.

Location: 800 Monroe NW

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday: 12 p.m. – 8 p.m.; Saturday: 9 a.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 9 p.m.


Urban Institute for Contemporary Arts

There are seven entries at this venue for ArtPrize Nine.

Location: 2 Fulton St. West

Display hours: Monday & Tuesday: 5 p.m. – 8 p.m.; Wednesday & Thursday: 12 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Western Michigan University – Grand Rapids

There are 19 entries at this venue for ArtPrize Nine.

Location: 200 Ionia Ave. SW

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 5 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


The Fed Galleries @ KCAD, Kendall College of Art and Design

There are six entries at this venue for ArtPrize Nine.

Location: 17 Pearl St. NW

Display hours: Monday: 5 p.m. – 8 p.m.; Tuesday – Thursday: 11 a.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Cultura Collective at Rumsey Street

There are six entries at this venue for ArtPrize Nine.

Location: 333 Rumsey St. SW 

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Category: Three-Dimensional

Recovery of Icarus by Rolf Jacobsen

Location: Frederik Meijer Gardens & Sculpture Park, 1000 E. Beltline Ave. NE

Display hours: Monday, Wednesday-Saturday: 9 a.m. – 8 p.m.; Tuesday: 9 a.m. – 9 p.m.; Sunday: 11 a.m. – 6 p.m.


Frontiers by Benjamin Jones

Location:The city water building by the Richard App Gallery, 1101 Monroe Ave. NW

Display hours: Monday – Wednesday: 12 p.m. – 8 p.m.; Thursday – Saturday: 12 p.m. – 9 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Flint by Ti-Rock Moore

Location: Fountain Street Church, 24 Fountain St. NE

Display hours: Monday – Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Bloodline by Holly Wilson

Location: Monroe Community Church, 800 Monroe NW

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday: 12 p.m. – 8 p.m.; Saturday: 9 a.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 9 p.m.


Laborer by Mike Wsol

Location: Grand Rapids Public Museum, 272 Pearl St. NW

Display hours: Monday – Saturday: 9 a.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


Category: Two-Dimensional

“Sofia Draws Every Day: Years 2, 3 and 4” by Sofia Ramírez Hernández

Location: Cultura Collective at Rumsey Street, 333 Rumsey St. SW 

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


“HERO [series]” by Michael Hyacinthe

Location: [HAS HEART] at Veterans Memorial Park, 22 Sheldon NE 

Display hours: Monday – Thursday: 5 p.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


“820 Ebony/Jet” by Barbara Karant

Location: The Ruse Escape Rooms, 25 Division Ave. S, Suite 125

Display hours: Monday – Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


“El Sueño Americano (The American Dream)” by Tom Kiefer

Location: DeVos Place Convention Center, 303 Monroe Ave. NW

Display hours: Monday – Thursday: 8 a.m. – 8 p.m.; Friday: 8 a.m. – 10 p.m.; Saturday: 9 a.m. – 10 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


“‘Virtue Virtu Vertu’ by HIPKISS” by Alpha and Chris Mason

Location: GRCC Collins Art Gallery, 142 Bostwick St. NE

Display hours: Monday – Thursday: 11 a.m. – 8 p.m.; Friday & Saturday: 12 p.m. – 8 p.m.; Sunday: 12 p.m. – 6 p.m.


The public vote Final 20 will be announced Saturday. New to the competition this year, pieces in the Final 20 and the jurors’ Shortlist are all eligible to win the public vote category and grand prizes — which means that one artist could take home $400,000.

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Know something newsworthy? Report It!